خانه / زناشویی / دانستنی های جنسی / آزمایش سلامت اسپرم
آزمایش سلامت اسپرم
آزمایش سلامت اسپرم

آزمایش سلامت اسپرم

آزمایش سلامت اسپرمReviewed by bestmarital on Aug 12Rating: 5.0

در این بخش از مطالب مربوط به دانستنی های جنسی به بررسی موضوع آزمایش اسپرم می پردازیم , همانطور که میدانید لازمه یک بارداری موفق نداشتن بیماری های جنسی در مردان همچون آزواسپرمی و … است و در زنان نیز نباید مشکلات جنسی همچون کیست تخمدان وجود داشته باشد از این رو باید زوجین از اینکه مشکلی نداشته باشند مطمئن شوند و بعد از آن اقدام به برقراری رابطه جنسی برای بارداری بکنند از این رو مردان برای اطلاع از سلامت مایع منی خود باید آزمایش منی انجام دهند و خانم ها نیز به انجام تست هایی همچون آزمایش پاپ اسمیر بپردازند .

آزمایش سلامت اسپرم

در رابطه با آزمایش سلامت اسپرم باید گفت که آزمایش مایع منی ( Semen Analysis Test ) تستس است که میزان اسپرم های تولید شده یک مرد را اندازه گیری میکند و با تفسیر آزمایش اسپرم میزان اسپرم های سالم و غیر عادی را مشخص میکند و با استفاده از آن میتوان مشکلات مربوط به ناباروری در مردان را تشخیص داد و یکی از آزمایش های تشخیص نا باروری در مردان محسوب میشود . از آنجایی که مشکلات مربوط به اسپرم و منی یک سوم مشکلات مربوط به نا باروری در زندگی زناشویی افراد را تشکیل میدهند پس آزمایش اسپرموگرافی را میتوان وسیله خوبی برای تشخیص و درمان به موقع این مشکل دانست . در آزمایش اسپرم نرمال فاکتور هایی که مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از :

 • حجم منی : مقدار منی که در هر بار انزال خارج میشود در این آزمایش مورد بررسی قرار میگیرد . میزان طبیعی حجم منی باید در هر بار انزال حدود ۲ الی ۵ میلی لیتر است و میزانی کمتر و بیشتر از این مقدار غیر عادی است .
 • مدت زمان مبدل شدن منی به مایع : مایع منی چند دقیقه پس از اینکه از بدن خارج شود از حالت ژله ای به سمت حالت مایع تمایل پیدا میکند پس در این آزمایش مدت زمان مایع شدن منی نیز مورد بررسی قرار میگیرد . بطور طبیعی باید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بعد از انزال باید منی به حالت مایع دربیاید اگر این زمان کمتر و بیشتر باشد میتواند نشانه ای از عفونت باشد .
 • شمارش اسپرم : در آزمایش منی مرد تعداد اسپرم ها در هر انزال نیز مورد بررسی قرار میگیرد که باید تعداد اسپرم های سالم از اسپرم های غیر عادی بیشتر باشد . میزان اسپرم ها باید چیزی حدود ۲۰ میلیون اسپرم در هر بار انزال باشد اما مقدار کمتر از آن نیز نشانه نا باروری نیست زیرا افرادی با تعداد اسپرم ۱۰ میلیون نیز پدر شده اند .
 • شکل اسپرم : در این آزمایش شکل اسپرم ها نیز مورد بررسی قرار میگیرد و درصد اسپرم ها با شکل عادی بیان میشود . در میان اسپرم های خارج شده باید حداقل ۳۰ درصد از اسپرم ها دارای شکل طبیعی باشند تا باروری صورت گیرد , البته باید توجه داشت که در هر انزال تعدادی اسپرم غیر عادی نیز وجود دارد اما در کل باید تعداد اسپرم های سالم از ۳۰ درصد کمتر نباشد .
آزمایش سلامت اسپرم
آزمایش سلامت اسپرم
 • فعالیت اسپرم ها : در آزمایش منی مردان میزان اسپرم هایی که فعال هستند و میتوانند حرکت رو به جلو و در جهت رسیدن به تخمک را داشته باشند بیان میشود . به طور کلی باید ۵۰ درصد اسپرم ها توانایی تحریک رو به جلو را داشته باشند و بتوانند پس از گذشت یک ساعت تحریک خود را حفظ کنند در غیر اینصورت فرد برای بچه دار شدن با مشکل مواجه خواهد شد .
 • PH : در آزمایش منی مردان میزان اسیدی بودن و قلیایی بودن مایع منی مشخص میشود . محدوده طبیعی PH برای مایع منی چیزی حدود ۷.۱ تا ۸ است پس هر مقداری کمتر یا بیشتر از این میتواند موجب کشته شدن اسپرم ها شود .
 • وجود گلبول سفید : به طور عادی نباید هیچ گلبول سفیدی در داخل منی وجود داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است منی همراه با عفونت باشد که در این آزمایش وجود یا عدم وجود گلبول سفید مورد بررسی قرار میگیرد .
 • میزان قند : در این آزمایش میزان قند فروکتوز مورد نیاز برای تامین انرژی اسپرم برای حرکت مورد بررسی قرار میگیرد .

شاید این سوال در ذهن برخی از افراد بوجود بیاید که آزمایش اسپرم چگونه انجام میشود ؟ که در پاسخ باید گفت که در این نوع آزمایش مرد با مراجعه به آزمایشگاه مقداری مایع منی را در ظرفی که به او داده میشود میریزد و آنرا برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه تحویل میدهد یا ممکن است فرد در خانه این عمل را انجام دهد که در اینصورت باید منی خود را ظرف ۱۵ دقیقه به آطمایشگاه برساند در غیر اینصورت جواب آزمایش بدرستی مشخص نمیشود لازم به ذکر است که برای انجام آزمایش بهتر است چند روز قبل از آزمایش و انجام عمل برای خارج شدن منی نزدیکی و رابطه جنسی نداشته باشید .

آزمایش سلامت اسپرم
آزمایش سلامت اسپرم

چرا آزمایش اسپرم انجام میشود ؟

 • بررسی مشکلات تولید مثلی و فهمیدن اینکه فرد نا بارور است یا خیر
 • بررسی موفقیت آمیز بودن یا نبودن وازکتومی
 • بررسی موفقیت آمیز بودن یا نبودن وازکتومی زیرا در مواردی افرادی از عمل وازکتومی پشیمان میشوند

نکاتی در رابطه با آزمایش منی

برای اینکه آزمایش منی قابل اعتماد باشد و هیچ شکی در آن وجود نداشته باشد لازم است تا به نکاتی توجه شود :

 • بهتر است ۲ الی ۵ روز قبل از آزمایش نزدیکی نداشته باشید .
 • از مصرف دارو هایی همچون سایمتیدین و هورمون های مردانه و زنانه مانند تستوسترون و استروژن و سولفاسالازین و نیتروفورانتئین و … خودداری کنید .
 • مصرف مواد مخدر و الکل و ماریجوانا و … میتواند موجب بروز شک در جواب آزمایش و کاذب بودن آن کند .
 • دیر رساندن مایع منی و سرد شدن آن میتواند باعث مرگ و کاهش تحریک بسیاری از اسپرم ها و در نتیجه کاذب بودن جواب آزمایش شود .
 • باید از کاندوم های اسپرم کش استفاده نشود .
 • از دارو های گیاهی و انواع دارو های جنسی استفاده نکنید .
 • در معرض اشعه ایکس و سایر پرتو های مضر قرار نگیرید .
 • هزینه آزمایش اسپرم نیز بسایر گران نیست پس هر کسی میتواند برای اطمینان حاصل کردن از سلامت خود و اسپرم ها این آزمایش را انجام دهد .

توجه داشته باشید بیماری هایی همچون واریکوسل و پروستاتیت و … نیز میتوانند بر میزان اسپرم ها و سالم بودن انها تاثیر داشته باشند پس در صورت بروز مشکل در هر یک از اندام های تناسلی باید مشکل برطرف شود . برای اطلاع بیشتر در رابطه با سلامت مردان و اسپرم ها میتوانید به مطالب راه های افزایش اسپرم و راه هایی برای مراقبت از اسپرم ها مراجعه کنید .

منبع : وب سایت زناشویی برتر مرجع ارائه بهترین مقالات زناشویی و سلامت خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *